Каменните лица могат да бъдат забелязани на много места в България, но сякаш в Родопите техните образи са най-мистични, потайни и интересни. Ние ги откривахме поетапно през годините. На повечето попадахме случайно, докато търсехме скритите забележителности на Родопите. Виждахме ги надвиснали над пътища, пътеки, реки и язовири, на места, къдете дори не бяхме предполагали, че ги има. И докато се вглеждахме в тях, си задавахме много въпроси. Как са се появили каменните образи? Имат ли скрита символика? Къде са издялани най-интересните каменни лица в Родопите?
Каменните лица имат всякакви изражения. Някои са сериозни, други са замислени, трети – със смешно изражение.
Едни са отправили взор към небето, други са вперили поглед в земята, трети съзерцават безкрая. Ще ги видите в скалните масиви на Родопите. Голяма част от тях не са популярни и за да ги различите, ще е нужно да разчитате на своето въображение. Възможно е всеки път те да бъдат различни според ъгъла, от който ги гледате и начина, по който ги огрява слънцето.
Каменните лица са създадени от природните стихии и вероятно внимателно дооформени от човешка ръка.
Начинът на възникването им съвсем не е проучен. Според някои те са целно изваяни, за да утвърдят връзката на хората с боговете. Издялани са от специално посветени за това жреци, които нарочно са избрали непристъпните скали заради тяхното разположение и различния ъгъл, от който ги осветява слънцето. Без да изпадаме в излишни спорове дали природата или човекът има приоритетна роля в създаването им, ще се опитаме да Ви запознаем с най-интересните от тях.
Каменните лица при Казан дере са вероятно най-слабо познатият, но, бихме казали, най-атрактивен масив.
Причина за това е не само потайната местност, в която се намира, но и фактът, че включва в себе си много на брой и все различни изражения. Той има размерите на няколко етажна сграда и скалите му се намират в чудно красива местност при долината на малка рекичка, чиито буйни води са изваяли уникални форми в белите скали по течението ѝ. Местността е лесно достъпна, стига да знаете правилния път дотам. Това бяха едни от първите каменни лица, които видяхме в Родопите. За тях съм разказвала преди години в първия си блог тук.
Каменният човек Адам кая се намира съвсем близо до лицата от Казан дере.
Той поразително наподобява човек затова местните го наричат Адам кая или, иначе казано, Човекът. Повече информация за него и за намиращата се в съседство гробница ще откриете тук.
Лицето на Чит кая се е скрило в скалите и втренчено гледа към язовира и град Кърджали.
Ще го откриете „в компанията“ на извънземното, рибешката глава и черепа, за които разказваме тук. Целият скален масив Чит кая крие неподозирано многообразие от скални форми. Тук може да откриете трапецовидни скални ниши и следи от крепостни стени. А ако се качите отгоре на масива, пред погледа се открива страхотна гледка към язовира, град Кърджали, Моняк и село Лисиците.
Скалната глава виси над язовир Студен кладенец при местност Средна Арда.
Тя попадна случайно в обектива ни, когато обхождахме жп линията, водеща към гарата без населено място. Би могла да остане незабелязана, ако не сте достатъчно наблюдателни. Намира се отдясно на жп линията, свързваща с. Звезделина с гара Средна Арда. Трябва внимателно да се оглеждате и да я търсите.
Скалната глава пред Поп Мартиновата дупка е огромна и същевременно трудно видима.
Вперила е поглед в земята, но практическа е разположена във високата част на скалите. Трябва да извърнете поглед нагоре, за да я видите по пътя си към Поп Мартиновата дупка. Трябва да призная, че това бе едно от най-трудно откриваемите места в Източните Родопи. За него съм разказвала преди години в първия си блог тук.
Сред каменните лица атрактивен е и малкият калпак от комплекса Калпак кая
Според това от коя страна се наблюдава той създава различни зрителни представи. Погледнат от ниското прилича на калпак. Когато се доближите по-близо, ще го сравните с гъба. Ако се изкачите над него и го загледате „в профил“, ще разпознаете човешка глава с изразен нос и голяма шапка на главата. На Калпак кая има издълбани тракийски скални ниши.
Друго от каменните лица е това при Жълтата пещера.
Забелязват се ясно изразените му нос, уста и брадичка. Не пропускайте да се огледате за него, докато обхождате масива при Жълтата пещера.
Интересен, но трудно уловим сред каменните лица е образът на Баба Яга, надвиснала над Чепинското дефиле.
Когато пътувате към Велинград, не пропускайте да се вгледате в скалите на дефилето. Те ще Ви предложат всякакви форми и образи, сред които и обраслото с брадавици (дребни жълти цветчета) лице на баба Яга. То е трудно да бъде забелязано, но с повече въображение и упоритост в търсенето ще го видите.
Сред големите каменни лица са и Главите на Градището.
Гигантските каменни глави, наричани Тангра 1, Тангра 2, Тангра 3, а от професор Бояджиев – Владетел 1, Владетел 2, Владетел 3 са част от комплекса Градището. Лицата могат да бъдат забелязани само от определен ъгъл и при подходяща осветеност (според позицията на слънцето) като се предполага, че именно този ефект е търсен от създателите им. Обектът е развит като туристическа дестинация като е изграден информационен център, поставени са обозначителни табели. Намира се на два километра от село Долно Дряново, на отбивка на пътя между Долно Дряново и Сатовча.
Стражът на Белинташ е най-познатото на туристите лице.
Известно и като лицето на Пазителя на Белинташ, то е най-сниманото и най-обсъждано каменно лице. Това е причудливо скално образувание с формата на човешка глава, коeто ще Ви посрещне „при входа“ на Белинташ. Наричат го Стражът, но е известен още като Сфинксът, пазителят на Белинташ. Ще го забележите в началото на платото.
Сърдиткото от Купена се намира на самия главен път по поречието на Места.
При долината на река Места, малко след разклона за село Буково се издига голямата скала Купена. Възникването ѝ поражда доста въпроси, тъй като тя сякаш стърчи насред равната околност, а в съседство липсват други скални масиви. Въображението Ви би могло да различи много на брой и все различни неща в нея. Но особено интересно е сърдитото лице, наблюдаващо реката. То има остър нос, втренчени очи и присвити в гримаса устни. На кого и защо се е разсърдил камъкът едва ли ще узнаем.
За каменните лица и за още скални форми в Родопите разказваме в книгите си Мистерии и загадки в Родопите и 66 забележителни места в Родопите: