
Къпиновският манастир се намира в околностите на Велико Търново. Носи името на свети Никола, но е популярен като Къпиновски – като землището на селото, в чиято територия попада. Подходът към него е откъм село Велчево по добър асфалтов път. В пряка близост е красивият Къпиновски водопад и големият едноименен къмпинг.

Къпиновският манастир е сред най-старите, най-красиви и най-добре запазени в района на Велико Търново.
Според легендите обителта изначално се е намирала в близост до село Йовковци (понастоящем потопено под язовир Йовковци). Там в скалите били издълбани килиите на монасите от манастира „Света Троица“. Тази светиня обаче не могла да просъществува дълго и монасите се преместили на по-удобно място по течението на реката. Там те положили основите на днешния манастир „Свети Никола“.

Къпиновският манастир е основан през 1272 г. от цар Константин Тих Асен.
За годината на създаването му свидетелства зазидан камък в църквата на манастира. След падането на Българското царство неговото функциониране, подобно на останалите християнски храмове, затихва. През 1630 г. обителта е ограбена от турците и едва в края на XVII век местните селяни получават разрешение от Търновския валия да я възстановят.

Интересен и значим факт е, че от март до септември 1794 г. игумен на Къпиновския манастир е поп Стойко Владиславов, когото историята ще запомни като епископ Софроний Врачански. Важен момент в развитието на обителта е построяването на килийно училище в нея през 1830 г. Само пет години по-късно, през 1835 г. тук намират убежище съзаклятниците от Велчовата завера. Еленчани са силно свързани с манастира. Най-големите дарения за строителството му са давани от братя Хорозови и от видни чорбаджии като хаджи Теодосий и хаджи Кесарий.

В Къпиновския манастир през годините намират убежище четите на капитан Дядо Никола, Филип Тотю, Матей Преображенски.
Понастоящем обителта включва жилищни и стопански постройки, както и красивия храм „Свети Николай Чудотворец“. Църквата е непретенциозна, но много красива. Още на входа си тя впечатлява със стенописа на Страшния съд. Той е изрисуван в преддверието ѝ, на външната стена още през 1845 г., а последната му реставрация е от 2014 г.

Къпиновският манастир е действащ и добре уреден.
В него се извършат кръщенета и венчавки като разполага с леглова база от 100 места за настаняване на гостите си. Повече информация за манастира може да откриете на сайта му тук. На голям интерес се радва и намиращият се в близост водопад, където при топло време и достатъчно вода в реката винаги ще видите плажуващи.

Интересен за посещение в района е мемориалният комплекс „Вълчан воевода“ на брега на язовир „Йовковци“, както и самият старопрестолен град Велико Търново.
Още от най-интересните места в България ще откриете във Фото пътеводител на загадъчните места: