Земенският манастир се намира в красива местност в пряка близост до град Земен. Носи името на свети Йоан Богослов и е един от най-старите в България. Комплексът включва две сгради (понастоящем нефункциониращи като манастирски части – без монаси и възможност за отсядане), църква и камбанария.
Земенският манастир впечатлява най-силно със своята църква.
Тя е разположена в средата на добре поддържания му и приятно озеленен двор. Храмът не е действащ, а е със статут на паметник на културата. Стопанисва се от Националния исторически музей (НИМ). Обектът е с входни такси и работно време, които може да проверите тук.
Църквата е строена през XI век, което я поставя сред най-старите по нашите земи.
Впечатление прави кубичната ѝ форма, която я отличава от останалите храмове от онзи период. Постройката е с дебели и здрави каменни стени и с ценни стенописи отвътре. Именно изображенията ѝ отреждат специално място на черквата сред паметниците на средновековното изобразително изкуство у нас. Храмът на Земенския манастир е изписван два пъти – при построяването му през XI век и по-късно през XIV век. Авторите на изображенията остават неизвестни. От първото изписване личат образите на свети Йоаким и света Анна, свети Константин и Елена. По-добре запазени са стенописите от следващото изписване през XIV век като от тях добре отличими са образите на ктиторите.
Встрани от сградата на църквата се намира камбанарията ѝ, а една от сградите на манастира понастоящем се използва за музей. Експозицията му представя развитието на овцевъдството в района на Земен, България и изобщо в света. Последното бе изненада за мен – никога не бях свързвала този край с отглеждането на овце.
До Земенския манастир води добър асфалтов път. Координатите на мястото посочвам тук. През почивните дни тук е по-натоварено и заради намиращото се в двора му заведение за хранене.
Още от най-забележителните места в България ще откриете в пътеводителя ни тук: