Клисурският манастир край Вършец

Църквата на Клисурския манастир

Клисурският манастир се намира в подножието на връх Тодорини кукли, само на десетина километра от град Вършец. Правя уточнението, че става дума за манастира „Свети свети Кирил и Методий“, защото и друг манастир е известен с името Клисурски – този над село Клисура край град Банкя, който носи името „Света Петка“.

Чешмата пред входа на Клисурския манастир

Клисурският манастир край Вършец е сред най-големите в България.

Мястото е красиво и приятно за посещение. На мен обаче ми се стори някак студено и негостоприемно. Може би заради това, че бяхме там в ненатоварено време без много посетители. Имах странното усещане, че всяка наша стъпка се следи, сякаш сме нежелани гости. Същата студенина усетих и в Горноводенския манастир. Все си мисля, че макар и да са места за молитва, предполагащи мълчание и тишина, храмовете ни трябва да бъдат и предразполагащи. Това, разбира се, е мое лично и субективно усещане и мнение, което си позволявам да споделя.

Клисурският манастир до Вършец

Предполага се, че Клисурският манастир е възникнал през ХIII век.

При нашествията на турците в края на XIV век и завладяването на последното ни царство – Видинското, той оцелява. Разрушен е по-късно и векове след това изпада в забвение. Чак през 1742 г. бива възстановен с усилията на местните жители. През 1789 г. отново е разрушен и впоследствие – изграден. Тези опустошавания и последващи възстановяване се случвали нееднократно. Особено потресаващ бил ударът върху обителта от 1862 г. Тогава на празника на Свети свети Кирил и Методий храмът бил пълен с миряни. Нахлули войските на берковския паша и посекли всички от тях. Над 120 души били избити, а монасите изгорени живи под руините. Пет години след тази трагедия обителта била отново възстановена с усилията на архимандрит Антим. Той построява магерницата, параклиса и аязмото. Манастирската църква „Свети равноапостоли Кирил и Методий“ е завършена през 1890 г.

Църквата на Клисурския манастир

Клисурският манастир е основно реставриран през 30-те години на миналия век.

В този си облик той се запазва и днес. Манастирът е девически, действащ. Включва съборната църква, параклиса, аязмото, жилищни и стопански постройки. Манастирската черква е много впечатляваща отвън. Отвътре храмът изглежда видимо по-стар и доста голям. Дворът е красиво озеленен и добре поддържан.

В двора на Клисурския манастир

До Клисурския манастир може да се стигне откъм град Вършец или откъм прохода Петрохан.

Координатите му посочвам тук. До паркинга пред манастира има заведение за хранене. Интересни за посещение недалече от Клисурския манастир са каньонът на река Ботуня и пещерата с дървото. Ако се отклоните малко след Монтана, може да посетите Чипровския и Лопушанския манастири. Още забележителни места в България ще откриете в пътеводителя ни тук.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

1  +    =  5

Shopping Cart

You cannot copy content of this page

error:
Scroll to Top