Араповски манастир и кулата на Ангел войвода

Араповският манастир край Асеновград с кулата на Ангел войвода и манастирската църква "Света Неделя"

Араповски манастир „Света Неделя“ се намира само на няколко километра от Асеновград. Името му идва от това на село Арапово (след 1934 г. преименувано на Златовръх), край което е изграден. Араповски манастир е единственият в региона, който е изцяло издигнат из основи. Районът на Асеновград изобилства от известни манастири като Бачковския, Кукленския, Горноводенския, Белащенския и ред други. Те са с много стара история още от времената далече преди падането на България под османска власт като по време на турските нашествия са разрушавани, опожарявания и опустошавани, а впоследствие – отново възстановявани.

Араповският манастир край Асеновград с кулата на Ангел войвода и манастирската църква "Света Неделя"
Араповският манастир край Асеновград с кулата на Ангел войвода и манастирската църква „Света Неделя“

За разлика от тях Араповският манастир е издигнат, без на негово място да е съществувала обител.

Това го превръща в единствения тук, строен във времето на османското владичество. За години, в които се случва това, се сочи периодът 1856 г. – 1859 г., а основна роля имат архимандритите Софроний и Герасим. Финансирането му става със средства, събирани от населението и с щедрата подкрепа на Ангел войвода. На него е наречено високото каменно укрепление в двора на Араповския манастир.

Кулата на Ангел войвода в Араповски манастир
Кулата на Ангел войвода в Араповски манастир

Кулата на Ангел войвода в Араповски манастир е изключителна и го отличава от всички останали манастири.

Ангел войвода е български хайдутин, оглавявал чета от близо 100 души в Пловдивско и Хасковско. Според народните писания, е роден през 1812 г. в село Козлук (днешно Драгойново). Посещавали сме Драгойново на път за Жълтата пещера, Буковския лъв и Долапчетата. Селцето е малко, но китно, с красива църква в центъра си.

Изображение на Ангел войвода - снимката е от центъра на село Драгойново
Изображение на Ангел войвода – снимката е от центъра на село Драгойново

Ангел войвода е легенда за населението във времената на османско потисничество.

На личността му са посветени песни, наречени са селища. Той е бил един от най-страшните и тачени воеводи на България. Изобразяват го със засукани мустаци, гъсти вежди и непреклонен страховит поглед.

Израства в многолюдно и бедно семейство. От съвсем ранна детска възраст (според разказите още на шест години) започва да изкарва прехраната си като става овчарче. Още тогава в душата му се натрупва яростна омраза към турците, които често вземали овцете му и си правели пред него чевермета. Ненавистта се засилва, когато турци насилват сестра му. След случилото се той предава стадото на братята си, снабдява се с пушка и сабя и хваща гората. Дебне насилниците и успява да ги убие като излага на показ телата им насред селския мегдан. За Ангел вече няма връщане назад към овчарлъка и той заедно с десетина мъже с подобна на неговата съдба сформират малка дружина, която да мъсти за посегателствата. Постепенно към четата започват да се присъединяват все повече и повече хора. Ангел войвода се превръща в хайдутина, от когото се страхуват из цялата Пловдивска и Хасковска околия.

На 50 годишна възраст воеводата се разболява и разпуска дружината си. Оттегля се в Хилендарския манастир в Света гора. Понеже е бил неграмотен, диктува спомените си на един монах, който успява да ги съхрани в манастирската библиотека. Умира през 1865 г., а гробът му остава неизвестен. Анализиран през призмата на историята, Ангел войвода успява да надхвърли обсега на хайдутлука и да прокара път на визията за стройни и добре организирани дружини,  с които да се постави начало на истинското революционно движение.

Паметна плоча на Ангел войвода - намира се в околностите на село Драгойново
Паметна плоча на Ангел войвода – намира се в околностите на село Драгойново

Ангел воевода е най-големият дарител за строежа на Араповски манастир и на негово име е наречена кулата в двора му.

Съществуват предания, според които лично хайдутинът я е съградил. Постройката е на три етажа. Първите два са каменни, с тесни прозорчета, правени за бойници. Третият е силно издаден напред и е имал жилищни функции. В него са обособени четири стаи, които са достъпни за посетители.

Една от стаите в кулата на Ангел войвода в Араповски манастир - таваните са облицовани с дърво, а стените - цветни и красиво изрисувани
Една от стаите в кулата на Ангел войвода в Араповски манастир – таваните са облицовани с дърво, а стените – цветни и красиво изрисувани

Днес кулата на Ангел войвода в Араповския манастир функционира като музейна експозиция.

Може да влезете вътре и по тесни стъпала да се изкачите до жилищната част, където са обособени интересни етнографски сбирки.

Една от стаите в кулата на Ангел войвода в Араповски манастир - при огнището има можество стари предмети
Друга от стаите в кулата на Ангел войвода в Араповски манастир – при огнището има можество стари предмети

Ще видите стари огнища, миндери, облицовани с дърво тавани и красиво изрисувани стени, стари предмети като хурка и вретено, малки трикраки столчета и масички.

Една от стаите в кулата на Ангел войвода в Араповски манастир

Самият Араповски манастир освен кулата включва жилищни и стопански постройки, църква и аязмо.

В двора му има кът с животни като особено интересен за малките посетители е паунът в него. Красива е църквата на манастира „Света Неделя“. Храмът е богато изрисуван със стенописи. Тези в горната част на свода ми изглеждаха по-стари като време на изписване от изображенията в ниската част на стените. През 30-те години на миналия век в резултат на земетресение черквата и част от стенописите са повредени и по-късно възстановявани. Предполагам, че именно на това се дължи разликата в яркостта на цветовете в различните части на изображенията.

Църквата "Света Неделя" в двора на Араповския манастир
Църквата „Света Неделя“ в двора на Араповския манастир

Встрани от двора на Араповския манастир се намира и лековитото му аязмо.

То е красиво изписано отвън и особено отвътре. Вярва се, че водата, която извира тук, лекува различни болести и недъзи.

Аязмото на Араповския манастир "Света Неделя"
Аязмото на Араповския манастир „Света Неделя“

Араповският манастир е действащ, с храмов празник на 7 юли, когато се чества Света Неделя. Отворен е целодневно, а координатите му посочвам тук.

Стенописи по свода на аязмото при Араповски манастир
Стенописи по свода на аязмото при Араповски манастир

Районът на Асеновград е известен със своите храмове. Тук концентрацията на параклиси, църкви и манастири е изключителна. Сред най-посещаваните от туристи са Бачковския, Кукленския, Горноводенския, Белащенския манастири. От Асеновград започват и туристическите дестинации към Родопите. Повече за тях  и многото забележителни места за посещение ще откриете в пътеводителите ни тук.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

40  +    =  42

Shopping Cart

You cannot copy content of this page

error:
Scroll to Top