Пробит камък над Сърница

Пробит камък в Източни Родопи

Пробит камък е масивен скален къс, скрит сред дивите горски пущинаци над село Сърница. В Родопите има две села с това име, затова бързам да уточня, че става въпрос за това, което се намира в Източни Родопи, при Хасковски Минерални бани. Обявен е за природна забележителност преди близо 50 години през 1974 г.

Под Пробит камък над село Сърница

Пробит камък е с големи размери, но най-интересното в него са не те, а процепът, оформен в основата му.

Той е с височина около три метра и е достатъчно широк, за да побере под свода си дузина посетители. Към момента не е ясно как точно е оформен необичайният скален тунел. Дали някой целно го е прокопал или природата чрез скални срутвания и с помощта на вятъра и водата го е дооформила. Ние го обходихме от всички страни, но не открихме следи от тракийски ниши, каквито има на близките до него Долапчета, Буковски лъв и Жълтата пещера. Видяхме няколко гнезда на лястовици, както и грабливи птици, които прелитаха над главите ни.

Пробит камък над Сърница

Пробит камък се намира в изключително изолирана местност в най-непознатите и почти непосещавани части на Източните Родопи.

Тук в радиус от десетки километри няма да доловите човешко присъствие. А по-вероятно е да се натъкнете на диви животни, отколкото на хора по пътя си. Последното обстоятелство потвърждавам лично. По пътя си към Пробит камък срещнахме две сърни, но предполагам, че в района има и хищни животни, по-точно вълци. За това съдя от останките на малко сърненце, което видях при основите на Пробит камък. Бе разкъсано от хищници и предполагам, че това са били именно вълци. Препоръчвам да се ориентирате към камъка през светлата част на деня и да избягвате да замръквате в тъмни часове от денонощието.

Сърна над село Сърница

Търсачите на силни усещания вероятно биха направили опит да се изкачат на Пробит камък, за да разгледат отвисоко околностите. Подобно начинание крие рискове, тъй като масивът е неукрепен и стръмен. Видях обаче следи от халки, на които са закрепвани въжета, и предполагам, че не липсват ентусиасти за подобно начинание.

Пробитият камък над Сърница

Как се стига до Пробития камък?

До Пробит камък водят 6 километра черни пътища като изходна точка е края на село Сърница. Целно уточнявам, че подходът е по пътища, а не само по един път. Те са много и се разклоняват в различни посоки. Затова трябва да се оглеждате внимателно за стари дървени табелки с надпис „Пробит камък“. Важно е да ги следвате, за да не се изгубите в горите над Сърница.

Посоката към Пробит камък

В най-общи линии маршрутът към Пробит камък е следният:

Минавате през Сърница и в края на селото, там, където започва пътеката за Айкаас,  трябва да поемете по черния път, водещ към Орлови скали. Посоката към Орлови скали (известни сред местните и като Доган кая) е указана с големи дървени табели. Следвайте този път до момента, в който той ще се разклони на три. Наляво – за Орлови скали, надясно – за Купена, направо – за Пробит камък. Поемате право напред в посоката, указана с табелка „Пробит камък“. Пътят лъкатуши и променя посоката си, но на всички разклонения видяхме табелки. За съжаление някои бяха скрити сред клоните на дърветата, но все пак видими.

Важно е да отбележа, че пътят може да се измине само с офроуд автомобил или пеша. На нас придвижването с джип ни отне около 40 минути като пътят ни изведе точно в основата на Пробит камък. Ако решите да го изминете пеша, отделете си повече време, за да имате възможност да се върнете в Сърница по светло. Координатите на Пробит камък посочваме тук.

Скални форми Шилата в Източни Родопи
Скални форми Шилата

Какво да видим в тази част на Източни Родопи?

Най-близо се намират скалните форми на Шилата. Това са скали, наподобяващи остри върхове, откъдето идва и името им. Може да ги видите като се отклоните от пътя към Пробит камък малко преди да стигнете до него. Посоката към Шилата е указана с табелка, която обаче не е добре видима.

Наблизо се намират и скалните масиви на Доган кая (Орлови скали), Купена и светилището при село Ангел войвода. Не са далече също Буковският лъв, Долапчетата и Жълтата пещера. Те обаче са разположени на отсрещни склонове и достъпът до тях е не през Сърница, а откъм село Буково. Повече информация за тях ще откриете в книгите 66 забележителни места в Родопите и Мистерии и загадки в Родопите:

66 забележителни места в Родопите - фото пътеводител - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите Мистерии и загадки в Родопите - пътеводител на потайните места - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

70  +    =  75

Shopping Cart

You cannot copy content of this page

error:
Scroll to Top