
Ябланишкото ждрело е едно от най-интересните в България, макар да няма популярността на ждрела от ранга на Триградското или Буйновското в Родопите. Както се вижда от името му, то е формирано на река Ябланица, приток на Ерма, в участъка ѝ близо до границата ни със Сърбия.

Ябланишкото ждрело е достъпно по еко пътека, включваща стълби в скалите и мостчета над реката.
Началото ѝ започва от крайните къщи на село Банкя като координати на изходната точка посочвам тук. Правя важното уточнение, че става дума за Трънска Банкя (а не тази, която е близо до София). Селото е съвсем мъничко и едва ли бихте се заблудили, но в общи линии при влизане в него трябва да се отклоните вдясно. Може да оставите автомобила на паркинга пред малко заведение и от там да поемете нагоре по черен път между къщите. В края му се оглеждайте надясно за началото на пътеката.

В началния си участък еко пътеката за Ябланишкото ждрело минава през гората.
Теренът е равнинен и се изминава лесно, а мястото – сенчесто и прохладно. Следва открит участък, който върви през равното и се спуска към реката. Тук впечатление ми направи високата растителност, която на места стигаше до кръста ми. Над реката е изграден и първият дървен мост. След него започва същинската и по-атрактивна част от еко пътеката. Редуват се качвания и спускания по закрепени в скалите стълби, пресичат се буйните води на реката по малки дървени мостчета.

Емблематичен участък от Ябланишкото ждрело е водопад Зелени вир.
Самият водопад е с доста нисък пад на водата. Въпреки това е много живописен, тъй като под него се е оформил водоем. През летните месеци не е изключено да видите посетители, които се къпят във вира. Над Зелени вир се издига страховит мост, който практически пресича реката и по който трябва да минете, ако решите да продължите. Това е един от най-екстремните участъци. Преходът е плашещ за хора, които имат страх от високо. Ако това не Ви притеснява, препоръчвам да се осмелите и да продължите напред.

Следва най-впечатляващата част от Ябланишкото ждрело – каскади, оформени от буйните води на реката.
Тук Ябланишка река е изваяла невероятни форми, на които може да се насладите, ако се отправите към закрепените в скалите мостчета. Мястото е особено атрактивно при пълноводие, когато водите са най-буйни, а грохотът им заглушава всичко наоколо. Пътеката продължава и след този участък като разстоянието от началото ѝ в селото до тук се изминава за време между 30 и 45 минути.

Препоръки за посещение на Ябланишкото ждрело
Въпреки че са изградени опорни и предпазни съоръжения, не препоръчвам пътеката за малки деца, тъй като голяма част от стълбите и мостовете са с широки отвори на стъпалата, които трудно се преодоляват от малки крачета. Не препоръчвам посещение при влажно време (през зимата и след дъждове), тъй като тогава мостовете и стълбите са хлъзгави. Пригответе си дълги панталони, тъй като има участъци с висока растителност.
Ако решите да се отправите към Ябланишкото ждрело, посетете и град Трън, където се намира друго интересно ждрело – Трънското. В самия град интересен е скалният параклис на Света Петка. До близкия град Брезник атрактивен е храм-кладенецът при село Гърло. А малко по-отдалечени са популярният Църногорски манастир и слабо посещаваният Пенкьовски манастир. Още от най-забележителните места на България може да откриете тук: