Село Сив кладенец

Останките от църквата в Сив кладенец

Село Сив кладенец в Източните Родопи е много отдалечено, малко посещавано и изненадващо интересно. Нашият разказ за него вероятно ще оприличите на приказка с лош край. Но в стремежа си да пресъздадем разтърсващите усещания, които породи визитата ни в Сив кладецен, не успяхме да спестим горчивината от съвременната действителност.

Останки от къщи в село Сив кладенец
Останки от къщи в село Сив кладенец

Далече, далече в покрайнините на България, на самата гранична бразда с Гърция се намира едно позабравено от хората, а според някои и от Бог селце. То носи мрачното име Сив кладенец и не са малко посетителите му, които ще Ви кажат, че тук е сиво и пусто и че нищичко не е останало от селото.

Село Сив кладенец в Източни Родопи

Селцето е от малкото не погранични, а точно гранични селища в България в пълния смисъл на тази дума. Разположено е не на километри и метри, а на самата граница с Гърция.

Последните му къщи са в ниското, при Луда река, която се явява природна гранична бразда между двете държави. Естественото местоположение на село Сив кладенец малко или много определя съдбата му на място, намиращо се на границата не само между две държави, но и между два съвсем различни свята.

То е преименувано през 1934 г., докогато носи турското си име Гьокче бунар. Тук животът е кипял с пълна сила. Според регистрите от онова време селото наброявало 200 къщи и било част от Мандраджийска община (наименувана на съседното с. Мандрица), Ивайловградска околия. Развивало се тютюнопроизводството и бубарството и заради отглеждането на буби земите наоколо били засети с хиляди декари черница. Особено интересни били къщите му, изградени от кирпичени червени тухли.

Населението на село Сив кладенец живеело мирно и тихо, докато не настъпила злокобната есен на 1913 година. Балканската и Междусъюзническата войни не подминали Сив кладенец и на 29 септември 1913 г. жителите му били подложени на нечовешко изтребление. Башибозукът, подкрепян от турската армия, нахлул в селото и затворил хората в местното читалище, след което подпалил сградата. Заключените вътре изгорели живи и с този кървав акт цялото село било ликвидирано. По-късно малцината оцелели се преселили в Одринци, а други изградили домовете си отново в Сив кладенец.

Паметна плоча на загиналите при опожаряването на селото
Паметна плоча на загиналите при опожаряването на селото

В памет на жертвите в село Сив кладенец е издигната мемориална плоча в близост до църквата „Свети Димитър“.

През годините били предприемани различни действия с цел оживление на селото. То било електрифицирано, прокаран бил асфалтов път, направен бил смесен магазин, построено било читалище и училище, в което учели деца до четвърти клас. Днес от всичко изброено не е останало нищо.

Останките от магазина в село Сив кладенец
Останките от магазина в село Сив кладенец

Магазинът с село Сив кладенец отдавна е изчезнал и от него са останали само стъпалата му, водещи към нищото.

Читалището е без покрив и прозорци, а стените му са почти изцяло порутени. Същата съдба е сполетяла и училището, разположено зад църквата.

Руините на училището в Сив кладенец
Руините на училището в Сив кладенец

Само тя все още отказва да стане напълно част от разрухата и кръстовете, камбанарията, портата и останките от иконостаса могат да бъдат видени.

Останките от църквата в село Сив кладенец
Останките от църквата в село Сив кладенец

Село Сив кладенец е изгубило всичко – сградите и хората си, с изключение на своя единствен жител.

Църквата в село Сив кладенец
Църквата в село Сив кладенец

Къде се намира Сив кладенец и как се стига до него?

До селото води асфалтов път, има указателни табели. Местоположението му в Google Maps може да видите тук.

В пряко съседство на Сив кладенец са няколко селца с подобна на неговата история. Едно от тях е Одринци, в което може да видите красива църква. Тя ще Ви посрещне още на входа на селото. Стои величествено, но някак самотно и тъжно сред запуснатите къщи на Одринци. Поспрете пред нея и приближете. Твърде вероятно е да я намерите заключена, но въпреки това не я подминавайте.

Църквата в Одринци в Източни Родопи
Църквата в село Одринци

Тя пази духа на християнството, но за огромно съжаление не срещнахме никой, когото да разпитаме за нея. Единственото, което разбрахме, е името ѝ – „Свети Архидякон Стефан“.

Църквата в село Одринци в Източните Родопи

Други погранични села недалече от Сив кладенец са Горно и Долно Луково и Мандрица. А сред най-интересните, макар и вече изоставени села в Родопите, за които разказваме в блога, са Сладкодум, Петвар, постепенно обезлюдяващите се Сполука, махала Ряката. В търсене на несъществуващи села сме се отправяли и към отдавна изчезналото Емерлер.

За още интересни места в Родопите разказваме в книгите Мистерии и загадки в Родопите и 66 забележителни места в Родопите:

Мистерии и загадки в Родопите - пътеводител на потайните места - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите 66 забележителни места в Родопите - фото пътеводител - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

2  +  6  =  

Shopping Cart

You cannot copy content of this page

error:
Scroll to Top