Скритите символи на Лопушанския манастир

Входните порти на Лопушански манастир

Скритите символи на Лопушанския манастир присъстват навсякъде из него. Може да ги откриете на външните зидове на голямата му църква, на чешмата в двора, при входната порта. Всъщност малцина са посетителите, чийто поглед е привлечен от тях. Повечето от хората, идващи в Лопушанския манастир, се впечатляват от красивия му двор, от голямата му черква, от чешмата (аязмото) му.

Част от скритите символи на Лопушанския манастир

Но тъкмо наблюдателните и любознателните биха забелязали скритите символи на Лопушанския манастир.

Те са привидно незабележими, разхвърляни сякаш на случаен принцип. Някои са в ниските части на зидовете, други са разположени на ниво над човешки ръст, а трети – високо над сводовете на прозорците. Ако се вгледате внимателно в тях, ще установите, че някои се повтарят като е налице и известна симетричност в разположението им.

Скрити символи под арките на Лопушански манастир

Скритите символи на Лопушанския манастир посрещат посетителите още на входа, при главната му порта.

Човешки фигури, изображения на коне, геометрични елементи, флорални мотиви, птици и змейове ще видите в изобилие. Какво е значението им? Защо са изваяни в стените? Имат ли връзка помежду си? Така и не открих отговори на възникналите въпроси. Посещавали сме различни манастири в България, но Лопушанският е мястото, където успях да видя най-много подобни символи.

Някои от скритите символи на Лопушанския манастир

Друг подобен, но много отдалечен от него манастир, където съм виждала подобни означения, е Горноводенският. Той се намира в околностите на Асеновград и, откровено казано, е най-мрачният и потискащ манастир, в който съм стъпвала някога. Лопушанският манастир в известна степен ми напомни за него. Дали защото времето навън бе мрачно, дали защото манастирът бе пуст, но го почувствах някак студен и неприветлив.

А скритите символи на Лопушанския манастир, чийто смисъл не разгадах, засилиха това усещане.

Скрити под козирките символи в Лопушанския манастир

Скритите символи на Лопушанския манастир присъстват в най-силна степен по външните задни зидове на църквата.

Човешки глави, кръстове в различни форми и нюанси, цветни елементи, геометрични фигури и човешки образи, двуглави змейове – те са явни и добре видими. Много ми се искаше да разпитам някого как и защо символите са се озовали там, но не успях. Може би причината за появата им е съвсем простичка, а може би носят някакво неизвестно послание?

Символи на човешки образи и кръстове в Лопушанския манастир

Като изключим скритите символи на Лопушанския манастир, светата обител има история, много близка до тази на повечето манастири в България.

Хрониките разказват, че още по време на Второто българско царство тук е имало манастир. Той, както и много други у нас, е бил изцяло разрушен по време на османските нашествия като ключов исторически момент в района е било Чипровското въстание от 1688 г. След потушаването му светата обител изчезва напълно, в такава степен, че населението започва да го нарича „пустият манастир“. През 1850 – 1853 г. започва възстановяването на манастира.

Дворът на Лопушански манастир

Той носи името на свети Йоан Предтеча, но е по-известен като Лопушански манастир.

Причина за това е местонахождението му до село Георги Дамяново, чието старо име било Лопушна. През 1856 г. бликва и чудодейната вода на аязмото в двора му. Чешмата е с три чучура, а светената вода идва от 3 километра разстояние.

Чешмата, където е аязмото на Лопушанския манастир

Лопушанският манастир е известен и с още две неща – голямата си църква и чудодейната икона в нея.

Черквата е с действително завидни размери, а освен това е и скъпо поддържана. Тя носи името „Успение Богородично“ и в архитектурно, строително и конструктивно отношение много прилича на тази в Рилския манастир.

Църквата на Лопушански манастир

Чудодейната икона на Богородица пък е открита зазидана в една от стените на църквата.

През 2014 г. на жена от София се явява видение, че в каменен тайник в храма на Лопушанския манастир се крие икона. Сънят ѝ се потвърждава и когато разкопават стената, действително откриват изображение на Богородица. Тя се оказва на цели 300 години, което ще рече, че иконата е по-стара от строения през 1853 г. Лопушански манастир. Днес иконата е изложена на видно място в църквата и събира много поклонници. Хората вярват, че тя дарява със здраве и цери много болести.

Аязмото на Лопушански манастир

Понастоящем Лопушанският манастир е действащ и отворен за посетители.

Той се намира близо до Монтана като координатите му посочвам тук. Близо до него е Чипровският манастир, а в Чипровци в края на април – началото на май може да посетите празника на чипровския килим.

За още интересни места разказваме в книгата си Фото пътеводител на загадъчните места в България:

Фото пътеводител на загадъчните места в България - идея за подарък - книга за забележителности

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

15  +    =  20

Shopping Cart

You cannot copy content of this page

error:
Scroll to Top