
Скритите символи на Лопушанския манастир присъстват навсякъде из него. Може да ги откриете на външните зидове на голямата му църква, на чешмата в двора, при входната порта. Всъщност малцина са посетителите, чийто поглед е привлечен от тях. Повечето от хората, идващи в Лопушанския манастир, се впечатляват от красивия му двор, от голямата му черква, от чешмата (аязмото) му.

Но тъкмо наблюдателните и любознателните биха забелязали скритите символи на Лопушанския манастир.
Те са привидно незабележими, разхвърляни сякаш на случаен принцип. Някои са в ниските части на зидовете, други са разположени на ниво над човешки ръст, а трети – високо над сводовете на прозорците. Ако се вгледате внимателно в тях, ще установите, че някои се повтарят като е налице и известна симетричност в разположението им.

Скритите символи на Лопушанския манастир посрещат посетителите още на входа, при главната му порта.
Човешки фигури, изображения на коне, геометрични елементи, флорални мотиви, птици и змейове ще видите в изобилие. Какво е значението им? Защо са изваяни в стените? Имат ли връзка помежду си? Така и не открих отговори на възникналите въпроси. Посещавали сме различни манастири в България, но Лопушанският е мястото, където успях да видя най-много подобни символи.

Друг подобен, но много отдалечен от него манастир, където съм виждала подобни означения, е Горноводенският. Той се намира в околностите на Асеновград и, откровено казано, е най-мрачният и потискащ манастир, в който съм стъпвала някога. Лопушанският манастир в известна степен ми напомни за него. Дали защото времето навън бе мрачно, дали защото манастирът бе пуст, но го почувствах някак студен и неприветлив.



А скритите символи на Лопушанския манастир, чийто смисъл не разгадах, засилиха това усещане.

Скритите символи на Лопушанския манастир присъстват в най-силна степен по външните задни зидове на църквата.
Човешки глави, кръстове в различни форми и нюанси, цветни елементи, геометрични фигури и човешки образи, двуглави змейове – те са явни и добре видими. Много ми се искаше да разпитам някого как и защо символите са се озовали там, но не успях. Може би причината за появата им е съвсем простичка, а може би носят някакво неизвестно послание?

Като изключим скритите символи на Лопушанския манастир, светата обител има история, много близка до тази на повечето манастири в България.
Хрониките разказват, че още по време на Второто българско царство тук е имало манастир. Той, както и много други у нас, е бил изцяло разрушен по време на османските нашествия като ключов исторически момент в района е било Чипровското въстание от 1688 г. След потушаването му светата обител изчезва напълно, в такава степен, че населението започва да го нарича „пустият манастир“. През 1850 – 1853 г. започва възстановяването на манастира.

Той носи името на свети Йоан Предтеча, но е по-известен като Лопушански манастир.
Причина за това е местонахождението му до село Георги Дамяново, чието старо име било Лопушна. През 1856 г. бликва и чудодейната вода на аязмото в двора му. Чешмата е с три чучура, а светената вода идва от 3 километра разстояние.

Лопушанският манастир е известен и с още две неща – голямата си църква и чудодейната икона в нея.
Черквата е с действително завидни размери, а освен това е и скъпо поддържана. Тя носи името „Успение Богородично“ и в архитектурно, строително и конструктивно отношение много прилича на тази в Рилския манастир.

Чудодейната икона на Богородица пък е открита зазидана в една от стените на църквата.
През 2014 г. на жена от София се явява видение, че в каменен тайник в храма на Лопушанския манастир се крие икона. Сънят ѝ се потвърждава и когато разкопават стената, действително откриват изображение на Богородица. Тя се оказва на цели 300 години, което ще рече, че иконата е по-стара от строения през 1853 г. Лопушански манастир. Днес иконата е изложена на видно място в църквата и събира много поклонници. Хората вярват, че тя дарява със здраве и цери много болести.

Понастоящем Лопушанският манастир е действащ и отворен за посетители.
Той се намира близо до Монтана като координатите му посочвам тук. Близо до него е Чипровският манастир, а в Чипровци в края на април – началото на май може да посетите празника на чипровския килим.


За още интересни места разказваме в книгата си Фото пътеводител на загадъчните места в България: