Кози камък под Беслет

Кози камък над Ковачевица

Кози камък бе сред местата в Родопите, което ме впечатли със своята тайнственост и мрачна обстановка. Без да има конкретно обяснение за това, но през цялото време на Кози камък усещах едно злокобно и потиснато чувство. Сякаш неизвестна неприветлива сила бе обзела това скрито от хорските погледи място. Така някак естествено възникнаха и въпросите около Кози камък.

В основата на Кози камък

Витае ли проклятие около Кози камък?

Вярно ли е, че масивът допуска до себе си малцина, а мнозина други отблъсква и мами да се лутат в обраслите наоколо гори? Защо въпреки внушителната си височина скалата не се вижда, колкото и да се доближавате до нея?

Атрактивният скален комплекс е скрит дълбоко в дебрите, сред гъсти, труднопроходими гори, наситени с особеното усещане за тайнственост и злокобност. Скалите му се издигат на 1339 м.н.в., високи са 30 метра и заемат площ над 300 кв.м. Това превръща Кози камък в един от най-големите масиви в подножието на Беслет.

Козият камък в Родопите

Въпреки внушителните си размери Кози камък рядко бива забелязан, колкото и близо да се намирате до него.

Дали това се дължи на оптическа измама, особености на ландшафта или на непонятни за съзнанието ни енергийни влияния не се ангажираме да кажем. Можем само да потвърдим, че по пътя си към Кози камък не успявахме да зърнем скалите, при все че приближавахме все по-близо и по-близо до тях. А докато се провирахме из непрогледните гори, усещахме едно странно и донякъде зловещо чувство. То мислено ни пренасяше в страшна приказка с магьосници и зли духове. В такива моменти съзнанието се променя и без да се замисля, човек е склонен да повярва в легендите за проклятието, което тегне над Кози камък.

Светилище Кози камък в Родопите

Според местни поверия над масива витае демонична сила. Тя отблъсква повечето от посетителите му и те се лутат сред дърветата в основите му в неуспешни опити да го открият.

В голямата си част тези мълви се основават на твърденията, че в най-горната култова площадка, наричана Казана, се е пресявало и промивало част от златото, добивано в Западните Родопи от тракийското племе беси. Същите слухове се оказват мощна притегателна сила за иманярите. Последните изпреварват учени и археолози и непрестанно се мъчат да намерят заровени богатства под скалите. Това ограничава в голяма степен и без това оскъдните проучвания на терена.

На върха на светилището

Според малкото проведени такива масивът е изпълнявал ролята на сакрална площадка.

В подкрепа на това са разкритите овални дупки, улеи, вкопавания и стъпала в скалите. Съществуват предположения, че древните са пресъздали изключително точна звездна карта. А правилно очертаните вдълбавания представят разположението на Слънцето и на съзвездията „Цефей“ и „Касиопея“. Други учени пък се противопоставят на подобни тези и приемат, че единствената функционална роля на овалните ямки е в тях да бъде пален огън, за да се осветява пространството по време на нощните култове към бог Дионис. Макар точната цел на комплекса да не е съвсем ясна, са видими тесните скални пролуки, водещи към върха, добре загладеният котел на най-високата площадка, улеите за отвеждане на течност в южната страна. Твърди се, че далечни на нашата цивилизации са създали светилището, което за нас остава непознато.

Стълба в скалата на Кози камък

Местните оприличават една от скалите на масива на козел, който е и негов пазител. Оттам в народната реч се е утвърдило името Кози камък.

Каква е същността му, докъде се простират легендите и откъде започва истината за него едва ли скоро ще узнаем. Но ако Кози камък е провокирал любопитството Ви, ако мистичното и непознатото разпалват въображението Ви, не се плашете и го посетете.

Кози камък в Родопите

Къде се намира и как се стига до Кози камък?

Той се намира в южното подножие на Беслет, на около 13-14 км. североизточно от село Ковачевица. От селото поемате по лош асфалтов път. Той след 6-7 км. ще Ви изведе до място с бетонен мост над реката. Там пътят се разделя на две. Трябва да тръгнете надясно, в посока изток и да вървите покрай реката. Пътят минава край запуснатите почивни станции на Чифте чарк и след още 6 километра стига до местността Беслет. Веднага след моста, който се намира в началото на Беслет, ще видите паметна плоча за лобното място Кози камък. Черен път вляво на моста води до стари краварници. Трябва да пресечете реката, която минава зад тях.

Вероятно след като пресечете реката, вниманието Ви ще привлече широк черен път в посока надясно. Не се подвеждайте и не тръгвайте по него. Вашият път е в противоположна посока – наляво. Той е в по-лошо състояние и по-стръмен. Има една – две стари обозначителни табели за връх Беслет и Кози камък в началото на маршрута. След това вече липсват означения и маркировка. За по-пряко може да минете през гората, но имайте предвид, че там няма пътеки. Местоположението в Google Maps може да видите тук.

Гледка към Пирин
Гледка към Пирин от Кози камък

Какво да видим в близост до Кози камък?

На път към Кози камък се намира Синият вир. Това е красиво кътче при реката над село Ковачевица. По пътя си към масива ще видите и Посечената невеста. За тях, за Кози камък и за още от най-интересните места в Родопите разказваме в книгите Мистерии и загадки в Родопите и 66 забележителни места в Родопите:

Мистерии и загадки в Родопите - пътеводител на потайните места - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите 66 забележителни места в Родопите - фото пътеводител - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

29  +    =  31

Shopping Cart

You cannot copy content of this page

error:
Scroll to Top