Синият вир е сред най-скритите, най-слабо известни, но и най-красиви места в Родопите. Открихме го в каньона на река Канина, на няколко километра над село Ковачевица.
Дълбоки страховити бездни са изваяли буйните води на река Канина по течението й над Ковачевица. Между стръмните отвесни брегове на реката зеят огромни пропастни вирове, някои от които с дълбочина до десетина метра. Заставайки над тях, ще Ви обхване страшното чувство на безкрая и несъзнателно ще се отдръпнете назад в страха си да не повлече и Вас бурната родопска река. Водни прагове, каскади и водопади има по цялото корито на река Канина.
Един от най-красивите водопади в каньона носи името Синият вир и заради трудната си достъпност е рядко посещаван.
Ждрелото на река Канина е едно от най-красивите места в тази част на Западните Родопи. Непокорната планинска река си проправя път между стръмни ридове, някои от които с надморска височина 1200 – 1300 метра. Денивелацията от коритото на реката до тях създава усещането за необятност и прави гледката надолу още по-внушителна.
Реката е известна и с името Кървава река, за което се носят поверия сред местното население. Според легендите в района живеел свещеник, който имал чудно хубава дъщеря. Омаяни от красотата й, османските нашественици решили да я потурчат и да я отнемат от баща й. Момичето им се противопоставило и отказало да предаде вярата си. За назидание те обезглавили него и баща му, а от пролятата кръв реката потекла червена. Река Канина извира високо от планината, от южното подножие на връх Св. Петър в Дъбрашкия дял на Родопите, от място с надморска височина 1726 м. Общата й дължина е 36 километра като в началото си тя тече в слабо наклонена и гъсто залесена долина. А в южна посока по пътя си преминава през дълбоки, стръмни и обезлесени склонове, сред които образува каскади от прагове и водопади.
Най- големият сред тях е Синият вир.
Той се намира по течението на реката, на място е с надморска височина 1035 м. Падът на водата му е четири метра. Името си носи от синьо-зеления цвят на водата и от кристалното отражение на небето и заобикалящите го скали, когато слънцето я огрее. Поради нелеката си достъпност и липсата на достатъчно обозначения и табели местността е сред рядко посещаваните. Тъкмо това е съхранило онази тишина, уединение и спокойствие, които ще усетите тук. Докато седите на скалите над Синия вир и слушате ромона на водата и шума на гората, ще почувставате уединението на това скътано от хорските очи, но особено очарователно местенце.
Къде се намира Синият вир и как се стига до него?
Тръгва се от Ковачевица и след около 3 километра се стига до място, откъдето започва пътеката. На един от завоите, вляво от пътя има жълта табела с надпис „Синият вир“. Пътят от Ковачевица до там е в лошо състояние, но може да се измине с автомобил, за предпочитане високопроходим. Пътеката тръгва от шосето и върви надолу през гората. Дълга е малко повече от километър. В последните си 300 метра се спуска стръмно надолу, в някои участъци е камениста и ронлива. Бъдете внимателни. Местоположението на водопада в Google Maps посочваме тук.
Достъпът до водопада е труден. Пътеката в долната си част е с голяма денивелация и е стръмна и камениста. В някои участъци е и силно ронлива. Няма маркировка. Необходимото време за придвижване е около 45 минути от шосето до Синия вир. Ако решите да изминете разстоянието от Ковачевица (около 3 километра) пеша, ще трябва да отделите още около 45 минути.
Други забележителности в района на Ковачевица
Пътят от Ковачевица към Синия вир продължава и води до местността Беслет. Там се намира старо светилище от времето на траките, наричано Кози камък. По пътя си към Кози камък ще минете покрай интересно скално образувание, наподобяващо майчина прегръдка. Това е Посечената невеста. За тези и за още много интересни места в Родопите разказваме в книгите 66 забележителни места в Родопите, Мистерии и загадки в Родопите, Фото пътеводител на Западни Родопи: