Юмрук кая между Друмче и Обичник

На върха на Юмрук кая
На върха на Юмрук кая

Юмрук кая е трудно достъпна, малко известна и много интересна скала в най-потайните дебри на загадъчните Източни Родопи. Оприличават я на свита в юмрук ръка, откъдето идва и името ѝ. Други виждат в нея гигантска гъба, а трети различават скални шапки, надиплени на пластове един до друг.

Скалните ниши на Юмрук кая
Скалните ниши на Юмрук кая

Какво точно е Юмрук кая? Свита в юмрук длан, гигантска гъба или надиплена на пластове шапка?

Юмрук кая се откроява сред горите малко след края на село Обичник и се забелязва преди да стигнете до съседното на него село Друмче. Достъпът до нея е истинско предизвикателство дори за най-упоритите. Ще се наложи да се провирате в гъсто обрасла местност и ще трябва сами да търсите посоката. При това в безлюден район, където няма на кого да разчитате за помощ.

Гледка от Юмрук кая към село Обичник
Гледка от Юмрук кая към село Обичник

Но преди всичко е нужно да откриете потайните села Друмче и Обичник.

Нито село Друмче, нито съседното на него село Обичник са нанесени на повечето от картите. Въпреки това тук живеят хора и то постоянно, дори в тежките зимни месеци, когато снегът затрупва тесния път до тях и ги изолира съвсем от околния свят. До селата се стига по черен път (около 3-4 километра), който се разклонява вляво от основния път Момчилград – Крумовград. Местни жители, които срещнахме, разказват, че преди години само в Друмче живеели 60 – 70 семейства, а днес селото се обитава едва от десетина жители, които въпреки близостта си с Момчилград са откъснати от живота на града.

По пътя между селата Друмче и Обичник
По пътя между селата Друмче и Обичник

Интересен факт е, че според регистрите на ГРАО към 15.12.2022 г. в Друмче има 70, а в Обичник 30 постоянно живеещи души. Неоспорима обаче е действителността, напълно противоречаща на официалната статистика. А именно, че и в двете селца понастоящем са останали шепа хора. Можем да кажем, че те са в голяма степен изолирани от цивилизацията. При все това те остават тук, при корените си, близо до природата и красотата наоколо. Районът, в който се намират двете села, е силно обезлюден. Той ни впечатли още при първите ни посещения в Източните Родопи. За местността съм разказвала преди години в първия си блог тук.

В село Друмче в Източни Родопи
В село Друмче, в което не срещнахме хора, но живот има

Как се стига до Друмче и Обичник?

Тръгвате от Момчилград към Крумовград. На десетина километра след Момчилград, вляво от основния път се отклонява тесен път (за съжаление без обозначителни табели) за с. Обичник и с. Друмче. Първото село по този път е Обичник, следващото е Друмче.

Заради своята откъснатост от света околностите на Друмче и Обичник са слабо познати дори на най-заклетите почитатели на Родопите. Тук открихме единствените ниши в Родопите, които успяхме да докоснем с ръка. Благодарение на удобното си разположение в скалите те могат да бъдат достигнати без усилия. За разлика от много други места в Източните Родопи тук трапецовидните ниши са издълбани в ниска и лесно достъпна скала и са на ниво колкото и малко над човешки ръст. За разлика от останалите, извайвани предимно във високи, стръмни и труднодостъпни участъци, нишите при с. Друмче могат да бъдат докоснати и усетени. Намират се в лесно достъпен, но изолиран от света район, за чието местоположение има оскъдна информация.

Скалните ниши между Друмче и Обичник
Скалните ниши между Друмче и Обичник

Къде се намират скалните ниши?

Трябва да достигнете до с. Обичник. При гробищата след него се спуска черен път, който върви покрай телената ограда, заграждаща гробищата. Пътят се спуска надолу и след около 200 метра се разклонява на две – поемате по дясното отклонение, което се изкачва към билото. Пътят минава през малка брезова горичка (някак странно израснала вътре измежду боровете) и след още 300 метра започва да се спуска надолу. Преди спускането оставяте автомобила и навлизате вдясно в гората. Ще се озовете над скалите с нишите и за да видите нишите, трябва да ги обходите отдолу. Самата скала се издига във високата част над речния бряг, но заради обграждащата я растителност лесно би могла да бъде пропусната. Местоположението в Google Maps може да видите тук.

Юмрук кая
Юмрук кая

Но да се върнем на Юмрук кая, с която започна пътеписът ни.

Скалата се откроява сред горите малко след края на с. Обичник и отдалеч ще привлече вниманието Ви. За да стигнете до нея, е необходимо да навлезете в гората и да си проправите път измежду дърветата. Мисията, която вероятно Ви изглежда трудна, не е невъзможна, тъй като горите тук са рехави. Но пък липсват каквито и да било пътеки или обозначения.

Скалният масив е един от многото из тази част на Родопите, където следи от своето присъствие са оставили древни народи, издълбавайки скални ниши с неизвестно предназначение. Такива ще видите и на Юмрук кая. Масивът е бил по-висок, отколкото е сега, но част от него е срутена и е възможно да видите отломките по пътя си към него. Когато стигнете до Юмрук кая, не пропускайте възможността да се изкачите върху нея. Пред очите Ви ще се разкрие красива гледка към околните къщи на с. Обичник.

На върха на Юмрук кая
На върха на Юмрук кая

Как се стига до Юмрук кая?

Пътят Ви минава през Обичник. След края на селото, вляво от черния път, по който се движите и който води към съседното село Друмче, ще забележите масива. Той се откроява насред гората и привлича вниманието. Конкретна отправна точка за него няма, затова оставете автомобила в максимална близост от подножието на хълмчето, така че да виждате скалата. После влезнете в гората и тръгнете нагоре. Ще изгубите скалата от поглед, докато се провирате сред дърветата, но след близо 700 – 800 метра ще се озовете в основата ѝ. Местоположението в Google Maps може да видите тук. Повече за Юмрук кая, за потайните села Обичник и Друмче и за тракийските скални ниши ще откриете в книгите Мистерии и загадки в Родопите и 66 забележителни места в Родопите:

Мистерии и загадки в Родопите - пътеводител на потайните места - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите 66 забележителни места в Родопите - фото пътеводител - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

7  +  1  =  

Shopping Cart

You cannot copy content of this page

error:
Scroll to Top