Харамийска пещера

Харамийска пещера

Харамийска пещера се намира на отсрещния скален скат срещу Дяволското гърло. Тя е огромно предизвикателство за всеки, решил да изпита себе си и своята издръжливост – както физическа, така и психическа. Пещерата е необлагородена, без осветление и изградени съоръжения. Влизането в нея е възможно само с подходяща екипировка под напътствията и с помощта на водач. Изкачването на отвесните скали до входа ѝ и спускането в дълбоката над 40 метра бездна е страховито, но и зареждащо с адреналин изпитание. За преодоляването му са необходими малко смелост и голяма доза ентусиазъм.

Известна е и с името си Харамийска дупка и макар и необлагородена е притегателно място за любителите на екстремния пещерен туризъм. Пещерата ще пробуди сетивата Ви и ще провокира емоции – от неувереност и страх (от височина, от тесни и тъмни пространства) до удовлетворение и задоволство, когато се озовете на изхода ѝ.

Скалите под Харамийската пещера

Посещението на Харамийска пещера изисква водач и екипировка, освен ако самите Вие нямате такава.

За тях може да попитате на входа на Дяволското гърло. Оттам тръгват групите към пещерата. Може да стигнете до нея и сами. След Дяволското гърло продължавате по пътя за село Триград. След като подминете горния вход на Дяволското гърло (сега изход), непосредствено преди моста, вляво започва пътеката като там има информационни табели и указателни стрелки. Пътеката се изкачва нагоре през гората, минава през каменист участък и се изминава за около 15-20 минути. Тя ще Ви отведе в подножието на Харамийската пещера. Оттам Вие ще прецените дали имате сили и желание за влизане вътре. Местоположението в Google Maps може да видите тук.

Триградските скали по пътя към Харамийската пещера

От пътеката по склона към Харамийска дупка се разкриват страхотни гледки към Триградското ждрело и Триград.

Дори да не се престрашите да влезете в пещерата, си струва да стигнете до входа ѝ. Интерес представлява и самото село Триград. Заради това, че концентрира в околностите си едни от най-посещаваните забележителности в България, Триград се радва на сериозен интерес от страна на туристите. Намира се на 1240 м.н.в. Заобиколено е от иглолистни гори и тучни поляни, а по мраморните скали край него расте здравец и силивряк. Предполага се, че в околностите на Триград животът се е зародил още през IV хилядолетие преди новата ера. В подкрепа на това са археологическите разкопки, правени в намиращата се в съседство Харамийска пещера.

Гледка към Триград от пътеката към Харамийска пещера
Гледка към Триград от пътеката към Харамийска пещера

Те налагат мнението, че по тези земи животът е бил концентриран в пещерите, каквито има много по протежението на Триградското ждрело. По-късно траките населили тези земи и създали своите селища. Смята се, че в землището на Триград са съществували три по-малки села. Те по-късно се обединили, откъдето идва и името му. Преобладаващото в Триград население е помашко, но в селото живеят и православни християни. Интересен факт е, че Триград е в епицентъра на събитията от лятото на 1878 г., когато се създава Тъмръшката република. Днес Триград е известен със съхранената си природа, с невероятното ждрело, през което преминава пътят към селото, с впечатляващите си пещери – знайни и незнайни, които привличат търсачите на силни усещания.

Още за най-красивите и забележителни места в Родопите може да прочетете в книгите ни Мистерии и загадки в Родопите, 66 забележителни места в Родопите, Фото пътеводител на Западни Родопи:

Мистерии и загадки в Родопите - пътеводител на потайните места - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите 66 забележителни места в Родопите - фото пътеводител - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите Фото пътеводител на Западни Родопи - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите

От интересните места в района препоръчваме Дяволската пътека, Чаирските езера, Пияната гора.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

13  +    =  18

Shopping Cart

You cannot copy content of this page

error:
Scroll to Top