
Пещерата-крепост при село Кошница ще Ви предложи красиви гледки и зареждащи емоции. Представяте ли си как се промушвате през пещера, за да се изкачите на крепост, изградена върху нея? Това начинание е съвсем възможно в Родопите и за да Ви се случи, се изисква доза желание и мъничко усилие. Нужно е да поемете по пътя от с. Смилян към с. Могилица и при с. Кошница ще видите обозначителна табела за крепост Калето. Самата твърдина заедно с пещерата под нея се забелязват от пътя, така че лесно ще се ориентирате. Трябва да пресечете реката по бетонов мост и да поемете по пътека, която върви през гората и която ще Ви изведе до пещерата. Крепостта се намира отгоре върху пещерата и за да стигнете до нея, трябва да минете през скалния тунел.

Пещерата-крепост при село Кошница се намира на около 1000 м.н.в., а във вътрешността ѝ са изградени стълби и панорамни площадки с пейки.
На тях може да поседнете и да съзерцавате сгушеното сред отсрещните планински хълмове село Кошница. По дървените стълби през пещерния тунел може да стигнете до вътрешността на крепостта. Каменният свод на пещерата е използван като естествено укрепен и лесно охраняем вход за отбранителното съоръжение. Пещерата е известна като „Проходна“, а сред местното население е позната като „Калето“, което име не е случайно и се свързва с отбранителното съоръжение, изградено върху нея. Въпреки малката част, която е съхранена от съоръжението днес, крепостта над с. Кошница е едно от впечатляващите укрепления, пазили родопските твърдини, и от зидовете му се разкрива очарователна гледка към околността. А подходът към нея през тунела на проходната пещера ще направи посещението ѝ едно от най-интересните в тази част на планината.

Пещерата-крепост при село Кошница се датира от късната античност и функционирането ѝ продължава и през Средновековието.
А проведените археологически разкопки и откритите тук фрагменти от съдове с богата украса и оръдия на труда от къснобронзовата и желязната епохи потвърждават мненията, че мястото е използвано като светилище от древните много преди това. Крепостта е заемала площ от 2,5 декара и от нея са проучени северната и западната крепостни стени. Дебелината на основите ѝ е от 1,70 – 1,80 метра. Зидарията е двулицева, от ломен и необработен варовиков камък и бял хоросан. Североизточният ъгъл на крепостта и цялата ѝ източна стена са напълно разрушени като вероятно това се дължи на земетресение, за което свидетелстват пукнатини в скалата, пресичаща източния склон на върха.
Северната крепостна стена е със запазена дължина 44,5 метра. Тя е съхранена в най-голяма степен и на места височината ѝ достига 3 метра. Западната крепостна стена е дълга 38 метра. В южния ѝ край е изградена външна бойна (наблюдателна) кула, която има конструктивна връзка с крепостната стена. В план кулата е правогълна, със стени дебели по 1 метър северната и южната и 1,10 метра западната (фронталната). Тя е с външни размери 5,50 метра север-юг и 3,40 метра изток-запад. Входът ѝ е широк 1,00 – 1,05 метра. Вероятно във вътрешното пространство на кулата е била изградена дървена стълба към върха ѝ, от който се е разкривал изглед на север, изток и юг и се е наблюдавало трасето на античния Централен трансродопки път през Средните Родопи.

Укреплението е строено, когато е изграждана и Смолянската крепост.
По-конкретно – през VI век по времето на император Юстиниан (527 г. – 565 г.). То е планирано като военна крепост – убежище, чиято основна цел била да поддържа и контролира съобщенията и движението по Централния трансродопски път, минаващ оттук. Счита се, че крепостта има два периода на активно функциониране – първия през VI век и втория – от XI до началото на XIII век. Въпреки малката част, която е съхранена от съоръжението днес, крепостта над с. Кошница е едно от впечатляващите укрепления, пазили родопските твърдини. А подходът към нея през тунела на проходната пещера ще направи посещението ѝ едно от най-интересните в тази част на планината.

Как се стига до пещерата-крепост при село Кошница?
На пътя между селата Смилян и Кошница има обозначителна информационна табела за пещера Калето. Трябва да пресечете реката по бетонов мост и да поемете по пътека, която върви през гората и която ще Ви изведе до пещерата. Пътеката е дълга около 700 метра и се изминава приблизително за 20 минути. Крепостта се намира отгоре върху пещерата и за да стигнете до нея, трябва да минете през пещерата. За по-малко от 10 минути ще се озовете на крепостта. Местоположението в Google Maps посочваме тук.

Какво да посетим в района на село Кошница?
За любителите на природата и за всички, желаещи да посетят интересни места, районът около селата Кошница, Могилица и Смилян предлага множество възможности. Тук се намира един от стоте национални туристически обекта на България – пещерата Ухловица, наричана още подземното царство на Родопите. Недалеч от нея са Надарският надпис и Надарска пещера. А тези, които търсят екстремното и атрактивното, могат да се впуснат в приключение във водната пещера – Голубовица, която ще предложи възможност за екстремни преживявания, ако се престрашите да навлезете във вътрешността ѝ, оборудвани с лодка и подходяща екипировка. В съседното село Могилица са разположени Агушевите конаци – уникален архитектурен шедьовър, най-големият на Балканския полуостров по онова време.
На по-малко от 20 километра е и гр. Смолян, който предоставя множество възможности за туристически посещения – в храмовете си, в музея си, в Планетариума, а също и в околностите си, където са Смолянските езера, Каньона на водопадите, Снежанка. Ако сте в района през есента, може да посетите празника на Смилянския фасул. За тези и за още интересни места в Родопите разказваме в книгите си 66 забележителни места в Родопите, Мистерии и загадки в Родопите, Фото пътеводител на Западни Родопи: