
Джамията на седемте моми в село Подкова в източната част на Родопите породи удивление и редица въпроси у нас. Тя определено не прилича на обикновените мюсюлмански храмове. А докато я разглеждахме, се чудехме може ли да се построи сграда без нито един пирон? И ако има такава, то само резултат на завидно архитектурно решение ли е тя или непонятна висша сила има намеса в създаването ѝ? По-силна ли е вярата от човешките възможности? И само плод на легендите ли са историите за нейното създаване?

Те били млади, красиви и много влюбени. Седем девойки и седем момъка живеели щастливо в малкото село Рамоллар. Вярвали, че бъдещето им ще бъде светло и безгрижно и че нищо не може да застане между тях и да попречи на любовта им. Те съвсем не подозирали, че само за миг животът им ще се преобърне и ще поеме в друга посока. Съдбата се намесила, когато седемте момци трябвало да се включат във войната и да поемат към бойното поле. Момичетата им ги изпратили с уплах и с много надежда. Те не преставали да вярват в общото си бъдеще и всеки ден се надявали любимите им да се върнат.
За жалост, молбите им не били чути и скоро дошла тъжната вест, че и седмината младежи са загинали. Седемте девойки ридали безутешно цели седем дни, после събрали чеиза си, който пазели за несъстоялите се сватби, и го продали. С парите решили да изградят храм, който да пази спомена за любовта им.

Казват, че това се случило на 6 май 1428 г. Само за един ден била издигната джамия.
Тя била съградена единствено от дърво – от големи масивни греди, споени помежду си с улеи, които влизат един в друг. И понеже в конструкцията ѝ нямало нито един метален пирон и нито един крепежен елемент, я нарекли дървената джамия.

Сред местното население тя останала с името си Yedi Kizlar Camii – Джамията на седемте моми.
Според някои именно вярата на момичетата и искрената им любов крепят конструкцията. След строежа момичетата изчезнали и никой не узнал какво се случило с тях. Но и днес, пет века след построяването си тя се издига в село Подкова и привлича посетители от различни вероизповедания.

Джамията на седемте моми е основно реставрирана през 2008 г., с красив и добре поддържан двор и с ярко минаре, което свети нощем.
Тя е не само значим представител на ранната мюсюлманска архитектура, но и духовно място за мюсюлманите, идващи в нея за молитви и за изцеление на болести и душевни мъки.

Къде се намира Джамията на седемте моми и как се стига до нея?
Храмът е разположен в село Подкова в Източните Родопи. Местоположението в Google Maps посочваме тук. До селото води асфалтов път в добро състояние. Повече за Джамията на седемте моми може да прочетете в книгата Мистерии и загадки в Родопите:
А още загадъчни кътчета на България и Родопите ще откриете в книгите:
Недалече от Подкова, в посока Джебел може да видите Счупената планина, Ил кая и езерата до село Лебед.