
Ил кая е диво, непристъпно и пълно с мистика място в най-потулените дебри на Източните Родопи. Две са причините, които биха Ви повели към скалното светилище. Първата и която искрено Ви пожелаваме да не се случва, е надеждата за изцеление. Втората е желанието да изпитате тръпката от мистичното, неразгаданото, труднодостъпното.

Ил кая е особено място. То събира в едно жаждата за живот, вярата в невъзможното, ентусиазма и упоритостта в преследването на начертания път.
Сред жителите на съседните села Ел каясъ (което е другото му название) е известен като лековития камък. Вярва се, че тук стават чудеса. Особено в нощта на 5-ти срещу 6-ти май, когато мястото придобива вълшебна сила и лекува всякакви болести. Тук идват хора с надеждата да измолят здраве за себе си и за своите близки. Ритуалът изисква да се промушат три пъти през отвора на скалата и да оставят парче плат от дрехата си. С него те „връзват“ болежките си и завинаги се отървават от тях.

Ако самите Вие не сте посещавали Ил кая, едва ли ще повярвате колко неимоверни усилия струва на човек в крехко здраве да се добере до тази скала. Тя се издига на стръмен речен склон в местност, обрасла с дървета и храсти. Пътят към нея е сериозно предизвикателство. Силно се надяваме причината, която би Ви довела тук, да е не молбата за лек, а желанието да опознаете най-скритите, най-дивите, най-непристъпните кътчета на Родопите.

За Ил кая се знае малко. Предполага се, че масивът е изпълнявал ролята на светилище от тракийско време и че тук е имало скална гробница. Камъкът е дооформен впоследствие, а днес впечатление прави голямата дупка в него с размери на човешки ръст. През нея свисти вятърът при лошо време и вероятно оттук идва и другото име на скалата – Вятърния камък.

Ако изключите поривите на вятъра и шума да дърветата, ще установите колко тихо и спокойно е тук. И може би ще си зададете въпроса защо именно Ил кая са припознали хората като място за поклонение.

Къде се намира Ил кая?
Вятърният камък е трудно откриваем и още по-трудно достъпен. Ако решите да го посетите, се подгответе за провиране сред гъсто обрасла местност по коритото на дерето, минаващо в подножието му, и за ориентиране в участък без пряка видимост към скалата. GPS координатите на Ил кая в Google Maps сме обозначили тук.
Как се стига до Вятърния камък?
Трябва да тръгнете от Джебел към с. Телчарка. Минавате през селото в посока към с. Воденичарско. Преди разклона за Воденичарско е кариерата за перлит. Тя е обозначена с табела и е изходен пункт за Ил кая. При кариерата има участък, където се разделят четири черни пътя. Ясна видимост към мястото има от открита площадка, до която води третият път отдясно наляво (вторият от ляво на дясно) при кариерата. От нея се виждат Вятърния камък вляво и Мал Асар вдясно. Вие тръгвате по втория път отдясно наляво. Минавате през ливадите и пресичате дерето. После трябва да изкачите отсрещния склон от другата страна на дола (дерето). Отделете си поне час за преход през труден терен без обозначения.
Повече за Вятърния камък и още от най-интересните места в Родопите може да прочетете в книгите 66 забележителни места в Родопите:
и Мистерии и загадки в Родопите:
В района може да видите и феномена Счупената планина, красивите езера до село Лебед, джамията на седемте моми в село Подкова.