Село Върбово над Широка лъка

Старинна родопска архитектура в село Върбово

Село Върбово се намира само на няколко километра от Широка лъка. Разположено е на хълм, който трудно ще забележите, освен ако не се отклоните от главния път Девин – Широка лъка – Смолян. Няма да бъде пресилено, ако определим село Върбово като архитектурно творение, съхранило духа на родопския бит и куртура. Селото отстои само на три километра от популярното и напоследък урбанизирано село Широка лъка. Но за разлика от него остава слабо познато. Вероятно именно това обстоятелство е запазило у него усещането за вечното и неизменно родопско присъствие.

До село Върбово се стига по тесен и криволичещ, но невероятно впечатляващ път. Той лъкатуши през гората и се вие над отвесните планински склонове. Когато прекосите стария римски мост на входа на селото и се изправите под основите на църкавата, ще осъзнаете колко далече назад във времето сте попаднали. Масивни каменни къщи с каменни плочи на покривите наместо керемиди са накацали по стръмните планински ридове. Вървейки по пътеките край тях ще си зададете въпроса как е възможно точно тук човешката ръка да съгради дом.

село Върбово в Родопите

Историята на село Върбово датира от времето на първото помохамеданчване на Родопите.

Тогава трима кехаи се заселват с челядта си, бягайки от насилственото потурчване на Източните Родопи. Търсейки спасение, те избират високите и непристъпни планински склонове и изграждат къщите си тук, където да останат скрити от набезите и да съхранят християнската религия. И днес в селото са се запазили няколкото му махали (Сливово, Калевица, Преслупа). Те са разположени на надморска височина от 1200 до 1800 метра. Районът около селото е обитаван и от юруците до около 1600 година. Според една легенда името на селището е дала огромна върба при римския мост в началото му, под сянката на която по пладне се събирали 10 000 овце.

село Върбово

Съществуват твърдения, според които историята на Върбово датира още по-далече назад във времето, още от периода на тракийските племена.

Според направени проучвания землището му е обитавано от траките от дълбока древност. За това свидетелстват множеството намерени монети от римската епоха, както и от Първото и Второто българско царство. В местността Селището са намерени много глинени съдове и уреди за леене на метали. През селото е преминавал римски калдъръмен път като продължение на пътя преминаващ през Персенк. В местността Сечимека пътят личи ясно в продължение на два километра като след това се губи. Вероятно е минавал през каменния римски мост в началото на селото и се появява отново по на юг, над село Гела, а от там продължава за Беломорието.

Стари къщи в село Върово

След Освобождението от турско робство село Върбово заедно със заобикалящите го християнски села Широка лъка, Гела, Солища, Стикал, Заевите, Стойките и др. попадат в територията на Източна Румелия.

Тези села стават обект на терор от страна на Сенклеровите банди. Във Върбово пристига капитан Петко Войвода и води сражение с помаците от Брезе. След Съединението на Княжество България и Източна Румелия Върбово е отделено в самостоятелна община. Населението му тогава наброява 1500 души.

Днес по официална статистика Върбово има десетина жители. Но в действителност се обитава от двама души и вероятността да ги срещнете е малка, тъй като те са постоянни жители на Девин и идват тук, за да свършат градинската си работа и да прекопаят нивите, в които отглеждат картофи и фасул. Разказват ни, че през 1958 г. числеността на учениците в училището на Върбово достигнала 198 деца. Години по-късно, когато се налага моделът на ТКЗС-тата и от хората са отнети земите и животинската тяга, започва преселването на върбовци към градовете и селото постепенно опустява. Въпреки това обаче, то ще остане в съзнанието на обществото с историята си, увековечена в едни от най-разтърсващите български филми – „Време разделно“ и „Орисия“, снимани тук.

В селото има много интересни обекти – римският мост в началото му, църквата Св. Георги, която впечатлява със своите размери и уникални стенописи, а също така и седемте параклиса, заобикалящи селото и махалите и доказващи чисто християнския произход на върбовци. Много интересна е и архитектурата на селото, вписваща се в стила Голяма родопска къща.

Входа на селото

Как се стига до село Върбово и какво да посетим наоколо?

Селото се намира само на три километра от село Широка лъка. Движите се по пътя от Широка лъка към Девин. Вдясно на пътя ще видите отбивка за Върбово. В непосредствена близост се намират други интересни в архитектурно отношение и с културни традиции села. Това са Широка лъка, където може да посетите интересния кукерски фестивал Песпонеделник. Малко по-далече е село Гела, известно още като селото на 100-те гайди заради ежегодния събор, провеждащ се там, когато стотици гайди се надсвирват и огласят планината. Над пътя за Върбово, в самото му начало се намира и скалното образувание Момата, обвеяно с митове и легенди.

За тези и още от уникалните места в Родопите разказваме в книгите 66 забележителни места в Родопите, Мистерии и загадки в Родопите, Фото пътеводител на Западни Родопи:

66 забележителни места в Родопите - фото пътеводител - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите Мистерии и загадки в Родопите - пътеводител на потайните места - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите Фото пътеводител на Западни Родопи - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  +  20  =  29

Shopping Cart

You cannot copy content of this page

error:
Scroll to Top