
Побитите камъни край Варна са сред най-интересните и загадъчни природни феномени. Датират се на повече от петдесет милиона години. Възраст, за каквато малко от родните забележителности могат да претендират.

Разположени са в единствената естествено формирана пустиня не само в България, но и в цяла Източна Европа. Местността е силно песъчлива, с дребен фин пясък и ниска, слабо развита растителност.

За образуването на Побитите камъни съществуват различни и противоречиви теории.
Произходът им се свързва с изветряването на скалите, кораловите организми и варовиковите отлагания. Самите камъни по същността си представляват варовикови колони.

Височината на най-големите от тях достига до шест – седем метра. Дебелината им е силно разнородна и варира от 0,50 до близо 3 метра. Колоните са кухи отвътре и повечето са запълнени с пясък. Отстрани приличат на целно забити в земята.

Оттам идва и наименованието им побити камъни.
До 1942 г. са познати с името Дикилиташ, което в буквален превод от турски значи Побитите камъни. За да бъдат опазени, още през 1937 г. са обявени за природна забележителност. Побитите камъни се свързват и с много вярвания, които правят аналогия между тях и други подобни образувания в световен план.

Побитите камъни имат и своите специфични образи.
Гледани от различен ъгъл и под различна слънчева светлина, могат да бъдат оприличени на различни фигури, животни и дори хора. Тоест, според това по кое време на деня и как наблюдавате камъните, може да различите многообразните им лица.

Затова не е изненадващо, че понастоящем в основата на камъните са изобразени символи, заимствани от глаголицата. Ако успеете да ги откриете, може да ги разчетете според легендата, предоставяна със закупуването на входните билети.

Символните образи на камъните в относителна последователност от касата (входа) към вътрешността са:
Самотникът, Малкият трон, Гъбата, Фонтанът, Камъкът на плодородието, Войникът, Камъкът на божествената любов, Сърцето, Големият трон, Семейството.

Обхождайки района, ще стигнете и до Кръга. Това е мястото с наредени в окръжност камъни. За него се вярва, че притежава силно енергийно поле и мнозина са хората, заставащи в центъра му с молба да се сбъдне тяхно желание.

Къде се намират Побитите камъни и как се стига до тях?
Разположени са на 18 километра западно от Варна, от двете страни на пътя София – Варна. Местоположението в Google Maps на официално обозначеното място за посещение, съответно и на касата, посочваме тук. Побитите камъни са разпределени в 18 големи и малки групи и са разпръснати на площ от цели 7 кв. км.

Съвети и препоръки за посещение на Побитите камъни
Местността, където се намира природната забележителност, е пустиня в пълния смисъл на думата. Мястото е сухо и горещо, без висока растителност и без каквато и да било сянка. Препоръчваме да го посещавате извън горещия летен сезон. Ако все пак сторите това през лятото, избирайте много ранните или много късните часове на деня. Непременно носете вода със себе си.
Още от загадъчните, забележителни и впечатляващи места в България ще откриете във Фото пътеводител на загадъчните места в България:
А други грандиозни скални формирования с мащабите на Побитите камъни са Белоградчишките скали, Мелнишките пирамиди, Стобските пирамиди.