
Загражденска екопътека – място диво, непристъпно, тихо и спокойно. Място, притегателно за всеки, който не се страхува от непознатото и е готов да се впусне в приключения. Така бихме определили това изолирано, но и много красиво място в Западните Родопи.
Село Загражден е сгушено в пазвите на Родопа планина, закътано сред планинските склонове, на границата между Източните и Западните Родопи.
Там се откриват пленителни гледки във всички посоки. Който и път да поемете, за да стигнете до него, ще го изминете с вълнение и усещане за очарование и спокойствие. А окото Ви ще се насити на необятната шир на могъщата ни планина. Едната възможност да стигнете до там е през с. Белица. Пътят минава през резервата „Кормисош“ в близост до ловната резиденция на Тодор Живков и през времето на социализма е бил с ограничен достъп дори за местните жители. Поради това обстоятелство районът е съхранил девствената си природа и е останал непокътнат. Факт, в който ще се убедите сами, докато минавате по единствения, макар и в недобро състояние път. Другата Ви възможност е да минете откъм гр. Лъки през с. Манастир. Малкото градче с надвисналите си скални зъбери е очарователно по свой особен начин, а в близост до с. Манастир е изградена екопътека, която води до водопада „Свети дух“.

Загражден се намира на 1200 – 1300 м.н.в (в отделните си части), а в подножието му се вие река, която си проправя път през скални участъци и с водите си е изваяла каскада от водопади и речни прагове.
Местността е невероятно красива и ще Ви разкрие място, където ромонът на водата и шумът на гората ще Ви отведат в пазвите на планината и ще Ви разкрият нейната магия.

Загражденска екопътеката е изградена преди няколко години и общата й дължина е над десет километра.
В крайния си участък тя стига до с. Две тополи. Надморската височина в отделните й части е различна, с денивелация до близо 300 метра. Пътеката минава ту на единия, ту на другия бряг на реката, а за преодоляването на по-трудно достъпните участъци са изградени дървени мостчета, стълби и парапети в скалите. Едно от най-забележителните места по нея е Добрин вир, който отстои на около три километра от началото й. Интересно е и Чистилището – процеп в скалите, през който според местните поверия не всеки би могъл да премине. Пътеката е достатъчно атрактивна и същевременно релаксираща.

Как се стига до Загражденска екопътека?
До село Загражден може да стигнете откъм с. Белица или откъм гр. Лъки през с. Манастир като и двата пътя са много живописни. Като идвате от пътя между Асеновград и Смолян, трябва да се отлоните при Юговското ханче в посока с. Югово. Едната Ви възможност е да минете през с. Белица, пътят след края на селото ще Ви отведе до с. Загражден – в голямата си част той не е в добро състояние, но може да се измине с автомобил. До Загражден може да стигнете и през гр. Лъки и с. Манастир. Когато стигнете в селото, най-добре е да питате някого за началото на пътеката, тъй като тя започва при крайните къщи до реката – там има стрелки и обозначения. Местоположението на изходната точка посочваме тук.
Имайте предвид, че достъпът е труден. Началото на пътеката е недостатъчно обозначено в самото село, на места мостчетата са разрушени и при пълноводие на реката преминаването е затруднено. Много трудно достъпна Загражденска екопътека става след снеготопенето, както и при силни и проливни дъждове. Разстоянието от началото на пътеката до Добрин вир се изминава за около час – час и половина, а за обхождането на цялата пътека може да отделите повече време.

Какво да видим в района на Загражденска екопътека?
Ако пътят Ви до Загражден минава през с. Белица, ще видите скалния мост – Шапран дупка, в началото на селото и водопада Гюмберджията – в края му. И скалният мост, и водопада се намират непосредствено до пътя и са ясно забележими. Ако решите да подходите до Загражден през гр. Лъки и с. Манастир, може да посетите водопада „Свети дух“ край с. Манастир, до който е изградена екопътека. Още интересни местенца за посещение ще откриете в книгите Фото пътеводител на Западни Родопи, 66 забележителни места в Родопите, Мистерии и загадки в Родопите: