Куш кая – Птичи камък

Куш кая в Източните Родопи

Куш кая е един от непознатите и рядко посещавани скални масиви на Източните Родопи. Подобно на много други места в Родопите и това е получило наименованието си от турски. В превод Куш кая означава Птичи камък и идва от турските думи „куш” – птица и „кая” – скала, камък, още канара. В действителност скалата прилича на птица (според някои орел), разперила крилете си.

Птичи камък е много внушителен и ще спре дъха Ви със стръмните си непристъпни скали и причудливите форми, на които те се оприличават.

Той е рядко посещаван, но за сметка на това изключително магнетичен и будещ възхищение. Разположен е на малък хребет и се простира в посока изток-запад подобно на орел, опънал крила. Състои се от две остри и недостъпни канари. Височината на голямата скала от северната страна е около 25 – 30 метра, а от южната достига до 50 метра. В скалните форми човешкото око може да види всякакви интересни асоциации. Една от скалите например се оприличава на приведен прегърбен човек и е наричана Бабата.

Виолета Евтимова

Птичи камък се намира само на 2 километра от село Вълче поле в посока север, северозапад.

Проведените проучвания на обекта дават основание да се смята, че той е бил част от тракийски култов комплекс, който по някакъв начин е свързан с намиращото се в близост светилище Глухите камъни. Счита се, че районът около Куш кая е бил обитаван през различни епохи – късната бронзова епоха (ХVІ-ХІ в. пр. Хр.), ранната желязна епоха (Х-VІ в. пр. Хр.), части от късната желязна епоха (ІІІ-ІІ в. пр. Хр.), части от периода на римската античност (ІІІ-ІV в.), както и през Средновековието.

При археологическите разкопки са открити следи от две жилища. Едното е датирано от късната бронзова епоха и се смята, че е било обитавано от занаятчия, който изработвал сечива от камък и кремък. В подкрепа на това твърдение са откритите различни находки – каменна брадва, кремъчни ножове, стъргалки, върхове от стрели, остатъци от работни инструменти. Второто жилище е датирано от ранната желязна епоха. Открито е значително количество керамика и остатъци от съдове, както и глинени печати , които се ползвали за изработване на щампована украса върху керамични предмети. Смята се, че комплексът е бил ограден от крепостна стена, минаваща по западния ръб на билото. Дали, как и доколко Куш кая е бил свързан с Глухите камъни все още е трудно да се каже.

Куш кая в Източни Родопи

Как се стига до Куш кая?

Куш кая се намира на около 2 километра от с. Вълче поле в посока север, северозапад. До с. Вълче поле се стига от пътя между Ивайловград и Любимец като при с. Дъбовец се завива наляво. Преминава се през цялото село и се излиза на другия край на с. Вълче поле при ракийницата (така е известен сред местните казанът за производство на ракия). Тук асфалтовият път свършва, а от двете страни край ракийницата започват черни пътища. Заставате с лице към ракийницата и тръгвате по левия път. В началния си участък той е неясно изразен и минава през поляните и край лозята.

Пътят е в лошо състояние и е труднопроходим дори и с по-висок автомобил. Ако имате колебания относно автомобила си, по-сигурно е да тръгнете по него пеша. След около километър и половина по него се стига до място (един от завоите, които пътят прави), откъдето ясно се вижда Куш Кая. Ако искате да продължите още по-напред и да стигнете по-близо до масива, трябва да продължите по черния път, който след по-малко от километър ще Ви изведе там. Цялото разстояние ще Ви отнеме между 30 минути и час и половина според това къде оставите автомобила и докъде желаете да стигнете.

Местоположението в Google Maps посочваме тук. Ако сте почитатели на Родопите с цялата им мистика, загадъчност и тайнственост, Ви препоръчваме книгите Мистерии и загадки в Родопите и 66 забележителни места в Родопите:

Мистерии и загадки в Родопите - пътеводител на потайните места - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите 66 забележителни места в Родопите - фото пътеводител - идея за подарък - книга за забележителности в Родопите

В тях сме събрали най-интригуващите и интересни места, които сме посетили през годините.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

48  +    =  56

Shopping Cart

You cannot copy content of this page

error:
Scroll to Top