Смолян –  в сърцето на Родопите

град Смолян - в сърцето на Родопите

Смолян е сгушен сред най-дивните гънки на Родопите, в самото сърце на планината. Намира се на място, събрало в себе си неподправена красота, очарователни пейзажи и усещане за необятност. Тук природата е дарила от всичко по много. Величествени гори, наситени с боров аромат, буйни реки, оформили по пътя си живописни водопади, каскади и прагове, скални исполини, надвиснали над града, кристални езера, в чиито води се оглежда небето. И цялата тази прелест е обвита в омайни легенди и чудни разкази за отминалите времена.

Пешеходният мост над главния булевард в новия център на Смолян
Пешеходният мост над главния булевард в новия център на Смолян

Смолян е малък и скромен, но много привлекателен град.

Посещавали сме го много пъти и винаги ми е било приятно не само да се разхождаме в него, но и да посещаване отново и отново околностите му. С населението си под 30 000 души Смолян се явява най-малкият областен град в България. Но за сметка на това се нарежда сред най-дългите у нас. Над 20 километра е протежението му по поречието на река Черна. Градът включва няколко квартала, разпръснати по двата бряга на реката, и средната му надморска височина е около 1000 метра.

Поглед от новия център на Смолян към Родопите
Поглед от новия център на Смолян към Родопите

Макар и малък, Смолян има своите две централни градски части.

Това са така наречените Стар център и Нов център. Старият е значително по-малък и тесен, както и по-рано обособен. Новият център има облика на типичните за времето на социализма областни градове. В стилистично отношение тук впечатление правят широките площадки, големият пешеходен мост над главния път, паметниците в характерния за онова време соц стил. В новия център на Смолян са разположени почти всички административни постройки – общината, областната управа, съда, както и Историческия музей над тях. Тук се намира и Планетариумът на Смолян.

Паметникът на Орфей и Евридика в новия град
Паметникът на Орфей и Евридика в новия град

На входа на новия град на Смолян се издига църквата „Свети Висарион Смоленски“.

Храмът е нов, просторен, красив и добре поддържан. Казват, че е втори по големина след „Александър Невски“ в София. Носи името на духовник, обявен за светец, който твърдо се противопоставял на насилственото помохамеданчване на родопското население. Висарион Смоленски е противоречива личност според историческите хроники – до такава степен, че се оспорва неговото реално съществуване. Негов паметник е издигнат и в село Смилян в близост до часовниковата кула.

Църквата "Свети Висарион Смоленски"
Църквата „Свети Висарион Смоленски“

Срещу църквата „Свети Висарион Смоленски“, от другата страна на улицата е Планетариумът. Последният бе мое любимо място като много интересни ми бяха прожекциите в него. За съжаление, от няколко години Планетариумът в Смолян е затворен за реконструкция, която все още продължава. Смолян е интересен не само като град, но и с околностите си.

Гледка към Смолян от масива Невястата
Гледка към Смолян от масива Невястата

Над Смолян величествено се извисява Невястата – огромен масив, съхранил легендите за любовта и пожертвуванието.

Според предавани сред поколенията разкази, по време на Османското владичество местен турски големец избрал за жена най-гиздавата и хубава мома в селото. Момичето знаело, че няма право на избор и се съгласило да приеме. Поискало обаче да види родното си място преди сватбата. Изкачилото се на най-високата скала, откъдето на длан се виждала цялата Родопа планина, поело последен дъх и се хвърлило в обятията на планината, която обичало толкова много, че нямало сила на света, която да ги раздели. В негова памет нарекли скалата „Невястата“. А на мястото не спирали да идват хора, изумени от духа на девойката и пленени от красотата на Родопите.

Скален масив Невястата - в далечината под него се вижда Смолян
Скален масив Невястата – в далечината под него се вижда Смолян

В наши дни интересът към Невястата не секва и местността е любимо място както на местните жители, така и на туристите.

Само на метри от пътя Смолян – Пампорово, при арката на манастира „Свети Панталеймон“ започва атрактивна еко пътека, която лъкатуши през ароматната борова гора и достига до скалата Невястата. Координати на началната ѝ точка посочвам тук. Самият масив е лесно достъпен от тази си страна, но когато се изправите на стръмните отвесни стени и погледнете Смолян от високо, ще осъзнаете колко величествена, но и страховита е гледката към града.

Смолянски езера
Смолянските езера над града

И колкото емоции и силни усещания ще създаде у Вас Невястата, толкова тишина и спокойствие ще Ви донесат Смолянските езера.

Те са пръснати от Орфеевите скали и връх Снежанка чак до Смолян. Преди години езерата били над двадесет на брой, но голяма част от тях с течение на времето са затревени, пресъхнали и превърнати в рибарници. Днес са останали седем, три от които са особено интересни и впечатляващи. Тях може да видите като тръгнете през кв. Езерово на Смолян, поемайки пътя за лифта Смолянски езера – Снежанка. Координати на мястото посочвам тук.

Смолянските езера в Родопите
Смолянските езера – през сухите летни месеци част от тях пресъхват

Първото езеро, до което ще стигнете и намиращо се непосредствено до пътя, е Тревистото езеро. Наричат го така, защото при засушаване, особено през летния сезон, в него израстват буйни треви. Близо 30% от площта му е заета от торфен пласт с дебелина около метър. Тревното езеро е свързано чрез речен ръкав с Бистрото езеро, което е най-голямото по площ от езерата и колкото заблатена е водата на Тревистото езеро, толкова кристално чиста е тази на Бистрото езеро. Тук дърветата и облаците се оглеждат във водите, пред езерото се открива невероятна панорама към Смолян, а зад гърба Ви се извисяват Орфеевите скали.

Мътното езеро - Смолян
Мътното езеро

Ако поемете нагоре по пътеките през боровата гора, ще стигнете до най-високо разположеното и най-дълбоко езеро. Това е Мътното езеро. Наричат го така заради мътните му синьо-черни води. То може да Ви се стори дори злокобно, ако за разходката си сте избрали не толкова слънчево време. Мътното езеро е обвито в легенди за митичния певец Орфей и любимата му Евридика.

Смолянските езера
Смолянските езера – водите им са кристално бистри и огледални

Природните забележителности на Смолян не се изчерпват дотук и ако може да отделите още мъничко време, препоръчваме да се отправите към Каньона на водопадите.

Това чудно място е събрало в себе си 46 водопада, по-големите от които са Каскадите, Сърцето, Казаните, Ропката и Орфей. Последният внушително се издига в най-високата част на каньона и впечатлява с 68-метровия си пад на водата. Местността е закътана в гората, сякаш за да Ви откъсне от ежедневието и да Ви поведе към приказния свят на Родопите.

Каньонът на водопадите над Смолян
Каньонът на водопадите над Смолян

Смолянските водопади са най-красиви по време на пълноводие през пролетта.

До тях може да стигнете по пътя от Смолян за село Мугла през квартал Средока. Координати на отправната точка посочвам тук. Пътеката е обозначена и върви по реката през дървени мостчета и сред вековни дървета, минава край големи скални блокове, наричани Редените камъни, достига до вековен бук. Следвайки я, ще преодолеете денивелация от около 600-700 метра, ще минете край водните каскади и ще стигнете до най-високата ѝ част.

Водопадът Орфей - най-големият от Каньона на водопадите
Водопадът Орфей – най-големият от Каньона на водопадите

Оттук се открива невероятна гледка към Смолян и околността.

Пътеката е обходна и не е необходимо да се връщате по същия път, от който сте дошли. Продължете по нея и тя ще Ви изведе на уникални панорамни площадки. Първата от тях е Евридика, а по-нататък ще стигнете до Стражите – мястото е по-стръмно, но е обезопасено. Тук погледът Ви ще срещне от високо красотата на Родопите. Надолу през гората пътеката ще Ви отведе до изходната си точка. Каньонът е впечатляващ както с красотата си, така и с усещането за спокойствие и величие, което ще създаде у Вас.

Трябва да отбележа, че освен Каньона на водопадите в самия Смолян също има водопад. Той се намира в самия град, носи името Смолянски водопад и често го бъркат с поредицата водопади от Каньона. Координати на Смолянския водопад посочвам тук.

Смолянският водопад
Смолянският водопад в града

Какво още да посетим в района на Смолян?

Околностите на Смолян са събрали в себе си прекрасни и впечатляващи места. Над града освен Невястата и Смолянските езера, се намира панорамната кула на връх Снежанка. Недалече се намира най-голямото село в областта – Смилян. Тук всяка есен се провежда празникът на Смилянския фасул. А в близост до селата Кошница и Могилица се намира една от най-интересните крепости, изградена върху пещерен свод – тази при село Кошница. В село Могилица са разположени Агушевите конаци – уникален архитектурен шедьовър, най-големият на Балканския полуостров по онова време. Любителите на пещерния туризъм не биха пропуснали пещерата Ухловица – подземния дворец на Родопа планина. Ако се отклоните още по-нататък, може да стигнете до Надарската пещера, по пътя към която се намира неразчетеният Надарски надпис. В района се намира и атрактивният каньон Горло. Недалеч, в посока към село Градът се намира Момчиловата крепост.

За тях и за още от забележителните места на Родопите разказвам в книгите ни тук.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  +  65  =  72

Shopping Cart

You cannot copy content of this page

error:
Scroll to Top